A filmklubról



„A film és a bölcsesség? – szokatlan párosítás!” – gondolhatja a gyanútlan olvasó, amikor meglátja Filmklubunk nevét. Hogy ez a gondolat bárkiben felmerülhet, bizonyítéka annak, hogy a filmkultúrát könnyen mellőzhetőnek tekintjük az értékközvetítő és gondolatébresztő művészeti ágak sorából. A szórakoztatóipar soha nem látott térhódításától a peremre szorulva, kellő támogatottság és érdeklődés híján egyre-másra zárnak be a művész mozik – holott a tartalmas, elgondolkodtató filmek iránti igény vélhetően semmivel sem csökkent ez elmúlt évtizedekben.

Mit adhat egy film? A művészet magja, az emberi lét rejtélyeit fejtegető kérdések és válaszok természetesen megjelennek a vizuális kultúra világában is. A jó film egy felvillantott tükörkép mindarról, ami bennünk is megvan, sőt, ami talán mindnyájunkban közös. Bár egy film megnézése általában kevesebb időt igényel, mint egy könyv elolvasása, az ábrázolás módja mégis magában rejti a lehetőséget, hogy a történetet vagy a szereplők útját szemlélve tanuljunk belőle valamit. Az erőteljes képi hatások révén ugyanis a néző érzelmileg érintetté válik, és könnyedén azonosul az alakokkal, átéli azok életét, nehézségeiket.

És mit adhat a Filmklub? Ezért segítség lehet, ha együtt próbáljuk felidézni a képet, és helyet keresni saját életünkben a felvillantott, megsejtetett igazságoknak. A közös filmélmény és az együtt élesztett beszélgetés során az érzelmi hatások értékes gondolatcsírákat táplálhatnak. Vélemények ütközhetnek egymásnak, nézőpontok találkozhatnak, és táplálhatják azt a közös nevezőt, amely kulcsot jelenthet a film- és akár saját világunk megértéséhez.

Mindezek alapján olyan filmeket keresünk és vetítünk, amelyek alkalmasak arra, hogy elindítsanak egy kötetlen beszélgetést, amely során kibogozzuk a filmek sokszor összegabalyodott lényegi fonalát. Mindezt az ősi módszerrel, kérdésekkel és válaszokkal – őszintén, hogy egyikünk se távozhasson hiányérzettel.

Minden hónap egy szombatján szeretettel várjuk mindazokat, akik szívesen lennének aktív részesei vagy szem- és fültanúi egy elmélyült beszélgetésnek, egy arra érdemes filmről. Egyaránt válogatunk a magyar és a nemzetközi, valamint a régi és az új alkotások közül. Műsorunk palettáján a klasszikus rendezők filmjei éppúgy megtalálhatók, mint a közelmúltban bemutatott, mégis kevéssé ismert filmalkotások. Vetítettük már többek között Kuroszava Testőrjét, a bölcs Kung mester életét bemutató kínai életrajzi filmet, a Konfuciuszt, vagy az HBO nagy sikert aratott Temple Grandin című filmdrámáját, amelyből hű képet kapunk az ismert amerikai autista kutatónő nehézségeiről és győzelmeiről.

Értékes filmek, kellemes környezet, jó beszélgetések! Ezt kínálja a filmek és eszmecserék szerelmeseinek minden hónapban országszerte a Szophia Filmklub.

Bármilyen visszajelzést örömmel veszünk. Címünk: szophiafk@gmail.com